نوسانات برق به چه میزان به دستگاه های شما آسیب می رساند؟

۲۲ آبان ۱۳۹۸

آیا می دانید نوسانات برق به چه میزان از طول عمر دستگاه های شما می کاهد؟
آیا می دانید مدارهای الکترونیکی سیستم های تهویه مطبوع تا چه حد حساس به ولتاژ هستند؟
آیا می دانید کمپرسور یا برد شما در هر لحظه ممکن است بر اثر کم و زیاد شدن ولتاژ بسوزد؟
آیا می دانید برق شهر و منطقه شما تا چه میزان دچار نوسان است؟

یکی از مهمترین دلایل عدم کارکرد دستگاه های تهویه مشکلات نواسان برق شهری یا منطقه ای می باشد در این مطلب سعی بر این داریم تا راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

جریان برق شهری در نیروگاه های عظیم تولید وتوسط شبکه انتقال که دارای ترانس های تقویت وتضعیف ولتاژ بوده با طی  مسافت طولانی به مصرف کننده ها می رسد که در این روند عوامل بسیاری اعم از رعد و برق ، افت ولتاژ ، تنوع نوع بار مصرفی و… بر روی کیفیت برق تاثیر گذاشته و در اکثر مواقع ، برق شهری که به مصرف کننده ها میرسد دارای نوسان می باشد

نوسان برق یکی از شایع ترین اشکالات در سیستم های تهویه مطبوع تراکمی می باشد. معمولا حداکثر نوسان مجاز میتواند در حدود مثبت یا منفی ۱۰% باشد به عنوان مثال اگر ولتاژ برق تغذیه ی دستگاه به هر دلیل کمتر از ۲۰۰ ولت یا بیشتر از ۲۴۰ ولت برسد در مرحله اول دستگاه ارور مربوطه را داده و تا زمانی که مجدا ریست و راه اندازی نشود دستگاه روشن نمی شود . در صورتیکه این تغییرات ناگهانی ولتاژ بیشتر خود را آشکار کند ممکن است به برد یا کمپرسور سیستم آسیب جدی وارد کند.

برق شهر دارای نوسانات ولتاژ است، به همین دلیل استفاده از استابلایزر میتواند به میزان قابل توجهی عمر و راندمان دستگاه های مصرف کننده را بالا ببرد

یکی از راه های پیشگیری با مشکلات نوسان برق ،خسارت ها و اتلاف زمان استفاده از دستگاه تثبیت کننده ولتاژ (Stabilizer) می باشد که دقیقا ولتاژ ۲۲۰ ولت را برای دستگاه شما تامین کرده و راندمان و طول عمر دستگاه شما را چندین برابر افزایش خواهد داد.
اگر به هر دلیلی اتصالی در خروجی و یا مدارات داخلی استابلایزر اتفاق بیافتد بلافاصله دستگاه به صورت اتوماتیک (توسط میکروکنترلر)، خروجی را قطع نموده و از بروز هرگونه ایراد و مشکل برای مصرف کننده جلوگیری می نماید.
هنگامی که ولتاژ برق شهر پایین می آید، مصرف کننده برای جبران این کاهش ولتاژ، جریان بیشتری از مدار و سیم کشی میکشند، این موضوع جریان زیادی را از فیوزهای سر راه و کابل های برق عبور میدهد که باعث قطع شدن فیوزها و گرم شدن شدید کابل های ورودی و موتور دستگاه مصرف کننده می گردد. تثبیت ولتاژ توسط استابلایزر از تولید این گرما و خطر آتش سوزی پیشگیری میکند.
از سری کاربرد‌های اصلی استابلایزر در صنعت می‌توان به استفاده در دستگاه‌های لیزر، دستگاه‌های CNC و کوانتومتر، دستگاه‌های چاپ و بسته بندی، جهت حفاظت از انواع گولر گازی و یخچال فریزر، کلیه‌ی موسسات، کارخانجات، آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها اشاره کرد.

چاپ این مطلب